Vytvorenie vlastného chatu pomocou PHP

V tomto návode si ukážeme ako si vytvoriť vlastný moderný chat pre našu stránku pomocou PHP bez MYSQL. Použijeme HTML,pre funkcie chatu PHP a Ajax a aby to aj nejako vyzeralo,vytvoríme aj CSS vzhľad pre tento chat.Prvé čo si vytvoríme je index.php Nezabúdajte,že php sa musia spúšťať cez webový server,takže ak si to vytvoríte len na plochu,prehliadač vám tento chat neukáže.

 

Krok 1: index.php

 •  Začneme náš html s obvyklou DOCTYPE, html, hlava a telo tagy. V hlave tag, pridáme náš názov, a odkaz na náš css štýl (style.css).
 • Vnútri tagu body, sme vytvorili štruktúru vzľadu stránky,ktorú sme upravili pomocou CSS a tak pridáme len príkaz div a id. Takto sa náš kód bude jednoduchší. Budeme mať tri hlavné bloky: jednoduché menu, náš Chatbox, a naše plocha pre správy v chate, každý s  príslušným div a id.
 • Odkaz na Google je načítane jadra jQuery súboru. Tiež, že zvolený súbor je vo všeobecnosti lepšie umiestniť do samostatného súboru a odkázať na súbor pomocou script elementu do jeho src atribútu.
 • Poslednou položkou v našom div  # bude náš formulár, ktorý bude obsahovať textový vstup pre užívateľov a tlačidlo Odoslať.

 

Krok 2: style.css

Vytvoríme si vzhľad pre náš chat pomocou kaskadovych stylov. Vytvorte si súbor style.css a doň vložíme nasledujúce:

1

Krok 3: post.php

Vytvoríme si skript ktorý bude naše správy spracovávať a odošle ich do log súboru log.html. Tak nemusíme vytvárať tabuľku v databáze.

2

Krok 4: log.html

Vytvoríme si prázdny dokument html ktorému dáme názov log. Necháme ho prázdny,tam sa nám budú ukladať správy z chatu. Jedine čo je potreba,tak nastavenie prístupových práv na 0777. Ak budete chcieť zmatať správy z chatu,jednoducho otvorte log.html,nájdite určítu správu a zmažte ju.

To je všetko chat máme vytvorený :)

3

Online ukážka

www.pocitacovyexpert.6f.sk/php/chat/index.php

Súbory na stiahnutie:

chat-pocitacovyexpert.6f.sk

Written by admin1

Venujem sa tvorbe webových stránok pomocou html,css a teraz aj html5 a css3,taktiež začiatočnickému programovaniu v PHP. Rád skúmam vnútro počítača ale hlavne ma baví tvorba a inštalácia webov pomocou CMS wordpress,joomla,cms pro,fóra a iné veci kde sú zdrojové kódy pekne napísané. Pocitacovyexpert.eu je môj prvý projekt na ktorom pracujem už od polovice roka 2012.

3 Komentáre

 1. Jozef píše:

  Dobry den,
  je nejaka prekazka zapisovat subor log.html do sql?
  Zda sa mi ze nie, ja ked neviem ci by to nevadilo ajaxu(s tym som este nerobil)…
  Chcem sa pokusit urobit viackanalovy chat: teda jeden admin, jedno hlavne okno admina kde bude mat vsetky spravy a samostané okná u klientov kde bude iba jeho konverzacia s adminom viditelna,,
  Alebo je mozne pouzit fgets() a vetu po vete filtrovat? Je binarne citanie nutne?
  dakujem za odpoved.

  • admin píše:

   Zdravím,chat sa zapisuje do html súboru kvoli tomu,aby sa nemusela používať databáza. Teda vhodne pre hsotingy ktoré nemajú k dispozícii databázovy server a chcete mať na stránke chat.

 2. Stefan píše:

  Chcem sa zapisat na vasu stranku a vytvorit sy vlastnu poskitnete my pomoc Dakujem?

Zanechať komentár